Cumartesi, Nisan 29, 2017

1. Ders Tecvid Nedir?

Tecvid Nedir?

 

Tecvid kelime manası güzelleştirmedir. Kur'an-ı güzel okuyana kur'an-ı güzelleştirdi manasında ''mucevvid'' denir.

 

Terim manası ise: Her harfin hakkını vererek zat ve sıfatıyla(kalın,ince vs.) ağızdan doğru bir şekilde çıkmasıdır.

 

Tecvid'in Hükmü Nedir?

 

Tecvid pratik ve ilmi olmak üzere ikiye ayrılır

 

a) Pratik Tecvid: Kur'anı tecvidli okumak her Müslüman erkek ve kadına farz-ı ayndır.

 

b) İlmi Tecvid: Tecvid ilmini öğrenmek farz-ı kifayedir. Yani bazılarının o ilmi elde etmesiyle diğerlerinin o ilmi öğrenme zorunluluğu kalkar.

 

Konuyla alakalı alimlerin ve hasseten bu ilmin piri olan imam cezeri kur'an ilmine dair yazdıkları kitaplarında Kur'an ve sünnetten delillerle Kur'an'ın tecvidli okunmasının farziyetine işaret etmişlerdir.

 

 "Kur'ân'ı tertil üzere oku." (muzemmil-4) Ayeti bu hukme isaret eden en onemli ayettir.

 

Elmalılı M. Hamdi Yazır bu ayetın tefsirinde bu hükmü açıklıyor:

TERTÎL, bir şeyi güzel, düzgün ve tertip ile kusursuz bir şekilde açık açık, hakkını vererek açıklamaktır. Kur'ân'ın tertili de böyle her harfinin, edasının, tertibinin, mânâsının hakkını doyura doyura vererek okunmasıdır. Burada emrinden sonra mastarıyla vurgu yapılması da bu tertîlin en güzel şekilde olmasının arandığını gösterir. Bir söz aslında ne kadar güzel olursa olsun gereği gibi güzel okunmayınca güzelliği kalmaz. Güzel okumasını bilmeyenler güzel sözleri berbat ederler. Sözün tertîl ile güzel söylenmesi ve okunması ise sade ses güzelliği ile gelişi güzel eze büze şarkı gibi okumak, saz teli gibi sade ses üzerinde yürümek kabilinden bir musıkî işi değildir. Kelimelerin dizilişinin mânâ ile uyum sağlaması ve dilin fesahat ve belağatı hakkıyla gözetilerek ruhî ve manevî bir uygunlukla, yerine göre şiddetli, yerine göre yumuşak, yerine göre uzun, yerine göre kısa okuma, yerine göre ğunne, yerine göre izhar, yerine göre ihfa, yerine göre iklâb, yerine göre vasıl, yerine göre sekit veya vakıf; Kısacası bütün maksat, mânâyı duymak ve mümkün olduğu kadar duyurmak olmak üzere tecvid ile okuma işidir. Bunun için Kur'ân okurken tertîl ve tecvid gerekir. Tecvid de, kaf çatlatmak derdiyle, çatlatmaktaki mânâyı kaybetmek değildir. (Elmalılı)

Ayetin orjinalinde kullanılan "tertil" sözcüğü tok sesle, "tecvid" kuralları uyarınca her harfi doğru biçimde seslendirmektir(Fi zilal)

Bu ayetteki tertil üzere oku emrinden tecvidin farz olduğu hükmü çıkarılmıştır.

Tecvid İlmi Nereden Gelir?

 

Pratik(ameli) tecvid Allah kur'an-ı ilk indirdiğinde Cebrail (a.s.) vasıtasıyla efendimiz(s.a.v.)e O'nun da sahabeye Onlardan da günümüze kadar tevaturle gelmiştir.

 

Tecvid İlminin Gayesi Nedir?

 

Kur'an-ı tecvidli okumanın gayesi Allah'ın kelamında dilin sürçüp yanlış yapmasını ve bu yolla Kur'anın tahrifini engellemektir.

 

Bazı Önemli Notlar:

 

*Kur'ânı Kerîm'in okunuşunda takip edilen usul ve ölçüler, Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (Sallallâhu 'aleyhi vesellem) 'in, âyetleri kendisine indirildiği şekliyle okumaları ve uygulamaları ile tespit edilmiş ve günümüze kadar aktarılmıştır.

 

*Zamanla, alimler tarafından derlenmiş, Kıraat ve Tecvid kuralları olarak sistemi belirlenmiştir. Günümüzde, biz de dahil olmak üzere, müslümanların büyük çoğunluğu, Hafs'ın İmam Asım'dan naklettiği sistem ve ölçülerle Kur'ânı Kerîm okumaktadırlar.

 

*İşte, Kur'ânı Kerîm harflerinin aslına uygun okunuşları ve okuma esnasında uyulması gereken birtakım usul ve ölçüleri Tecvid İlmi, belli başlıklar altında inceler. Burada, özet halinde bu kurallardan bahsedeceğiz.

 

*Tecvid kuralları sadece Kur'ân-ı Kerîm okurken uygulanır. Diğer Arapça metinler için böyle bir gereklilik yoktur.

 

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile

Yorumlar   

 
+3 #8 RE: 1. Ders Tecvid Nedir?Tecvid 23-06-2012 00:02
Alıntılandı Merve:
tecvidli kuran okumak manasını değiştirir mi ?

Kur'an okumdan kasit tecvidiyle okunan Kur'andir. Ayni zamanda Kur'an her yonuyle Allah kelami oldugundan okunusuyla da Allah kelamidir. Ve bu kelamin gerek mana gerekse lafiz itibariyle butun olmasi tertil uzere okunmasina baglidir.
 
 
+1 #7 RE: 1. Ders Tecvid Nedir?Merve 19-06-2012 21:37
tecvidli kuran okumak manasını değiştirir mi ?
 
 
+4 #6 RE: 1. Ders Tecvid Nedir?zeynep 16-02-2012 20:18
tecvıd gercekten cok onemlı Allahn kutsal kıtabını en guzel ve dogru sekılde okumak zaten vazıfemız..ALLA H RAZI OLSUN
 
 
#5 ardaarda 08-11-2011 06:03
tecvid kuralına göre okurken bazı harfler telaffuz edilmiyor bismillah gibi burada bismi allah diye okursak mana kaybı olurmu?

teşekkürler.
 
 
+1 #4 Bildiğim kadarı ile cevapyusuftalha 18-06-2011 04:27
Ayrıca Hoca kürsüde elif-lam-mim kelimesini düz okusa bile uzatması lazımdır. Bu da meddir.
 
 
+2 #3 Bildiğim kadarı ile cevapyusuftalha 18-06-2011 04:25
(yazınızı tecvid dersleri ararken gördüm, görmüşken bildiğim kadarı ile ) Kardeşim son sorundan devam edeyim, mana mı önemli lafız mı?, Sen bir insana söylediğin söz için lafızın vermek istediğin şeye göre birşey söyleyebilirsin değilmi? Lafız manaya açılan kapıdır. Tecvide uymadığın zaman ne olur, bize verilen ve herkesin bildiği bir örnek, Hâlak yaratmak manasında, ama halak traş etmek manasında; Şimdi biz Rabbimin yaratmak manasında kullandığı kelimeyi, traş etmek manasında kullandığımızda kime neyi,nasıl anlatacaksın, ne mana vereceksin? Düz arapça da söylenen söz ile Allah'ın kelamı olan Kur'an-ı Kerim'i aynı lafızla okursan, ona verdiğin değer ve içindeki önemli manaları kaybedilir. Uzatmalardaki maksatlar da bunlar, Bunu bilakis peygamberimizin söyledikleri gibi mesela Bakara suretinin başındaki Elif-lam-mim kelimesindeki uzatma gibi, bunlar ki Rabbimin ilmidir. Bunları normal arapça kelime gibi okumak, O'nun ilmini hafife almaktır.. Selam ile..
 
 
+2 #2 716719zehra 05-04-2011 23:53
yavuz kardesim kur'anı tecvidle okunmazsa mana değişir.namazda sure okumak farz.tecvid uygulamazsak mana bozulur doğal olarak namazda bozulur.birde harflerin mahrecini bilmek lazım.mesela (ismün)s yi peltek okursak yarattı mansına gelir.normal se okursak isim manasına gelir.Kıyame Suresinin 27 ayetinde sekte yapılır.bu kuralı uygulamazsak corbacı manasına gelir.
 
 
+9 #1 RE: 1. Ders Tecvid Nedir?Yavuz Şenocak 23-10-2010 14:38
tecvid ilmi ile kur'anı okumak muzemmil-4 ayeti gereği farz diyorsunuz. Kur'anın tecvidle okunmasında bazı harfler bu ilme göre değişik şekillerde okunuyor.Bu ilmi bilen bunu anlar. Bilmiyenler kur'anı okuyabilmek önce tecvit ilmini öğrenmesi sonra kur'anı kerimi'mi okumalı. Bu ilim olmadan okunan kur'an tam olmadığına göre. Kur'anı kerim'de mealen " biz kur'anı anlıyasınız diye arapça olarak indirdik"
deniliyor. Arapça bir yazının tecvidle okunmasının gereği olmadığını yazıyorsunuz. Burada tecvidle okunmayan kur'anın manası değişiyormu ki kur'an mutlaka tecvitle okunmalı diyorsunuz.
Kur'an da müslümanlara çeşitli mesajlar, emirler, çıkarılacak dersler gibi değişik
hususlar yer almaktadır. Yani kürsüde vaaz eden hoca düz bir şekilde kur'an ayetini okuyup manasını söylediği zaman yanlışmı yapmış oluyor. Tecvidli okumadığı için farzı burada terkmi etmiş
oluyor. Kur'anda manamı önemli lafızmı ? Kur'an bir arapça metinmidir yoksa daha değişik bir metinmidir.